Чи варто Україні йти по шляху легалайза «як в Канаді»?
Восени 2018 року Канада повністю легалізувала канабіс, ставши другою, після Уругваю, країною, де дозволяється вживати марихуану в медичних і рекреаційних цілях. Президент асоціації «Українська технічна конопель» Олександр Ігнатюк розповів медіа ресурсу Агроінсайдер, чи вигідно Україні наслідувати приклад Канади, і змалював перспективи конопляного бізнесу в країні.
Легалайз в Україні за прикладом Канади: а навіщо?
За словами Ігнатюка, обсяги споживання в рекреаційних цілях не можуть зрівнятися з обсягами ринку медичного канабісу. Медкон використовують при невропатичної болю, раку, СНІД, глаукомі, розладах аутичного спектру, епілепсії та ін. Захворюваннях, і вже через 3 роки в США він буде займати більше 50% всього ринку канабісу. І мова йде про певні сортах технічної конопель, у якій низький рівень ТГК - головного психоактивної компонента, - але високий вміст інших канабіноїдів, що дає сильний терапевтичний ефект.
У всьому світі йде тенденція на збільшення посівів саме технічної конопель. Крім терапевтичного напрямку ця конопля буде використана в промислових цілях. Наприклад, Китай збирається замінити каннабісом бавовна, оскільки ця культура більш невибаглива в догляді і дає рентабельність 50-70% - це $ 500- $ 700 з гектара. А якщо займатися переробкою листя і суцвіть, тобто працювати на ринок медкона, то дохід з гектара виростить до $ 100 тис. Саме цей напрямок найбільш вигідно для країни, і його, на думку Ігнатюка, варто розробляти в першу чергу.
Яка ситуація з конопляним бізнесом в Україні зараз
Згідно з ратифікованою Україною конвенції ООН про наркотичні речовини технічну коноплю можна не тільки вирощувати в промислових цілях, але і використовувати в дослідженнях і призначати пацієнтам. Однак згідно із Законом України допускається застосування канабісу тільки в промисловості. Тому, поки в світі зростає площа посівів конопель, в Україні вона знижується з кожним роком - в 2017 р поля канабісу займали всього 2,7-2,8 тис. Га. При такій високій рентабельності конопляного бізнесу - 50-70% - бачити такі низькі обсяги виробництва дивно, але на то є 2 причини:
Брак потужностей. В Україні всього 4 заводи - спадщина СРСР - по переробки конопляної «соломи» для виробництва текстилю, взуття, паперу, і ще один був відкритий в 2018 році завдяки іноземним інвестиціям.
Неробочий механізм контролю виробництва з боку держави. Підприємства стикаються зі значними труднощами при отриманні дозволу, а також терплять надмірну увагу правоохоронних органів. Нерідко це веде до корупції: створення звинувачень з надуманих причин і закриття справ за хабарі.
Про перспективи конопляного бізнесу в Україні
На 2018 рік у країні було всього 30 коноплеводческіх підприємств, при цьому українська селекція стоїть в авангарді світового конопляного ринку, починаючи з 30-х років минулого століття. Розроблені українськими вченими унікальні терапевтичні сорти вже використовують як сировину для виробництва каннакосметікі, біодобавок, продуктів харчування. Наука поки випереджає бізнес, але це також говорить про те, що бізнес має куди розвиватися. Головне - створити необхідні умови, як мінімум, вирішивши дві названі вище проблеми.
В Україні часів СРСР вирощували до 120 тис. Га конопель, яку переробляли на 35 заводах. Якщо встановити зараз такі обсяги виробництва, бюджет країни щорічно поповнюватиметься приблизно на $ 100 млн. А якщо ще й дозволити вирощувати канабіс в медичних цілях, то виграють не тільки коноплярів, але і держава - за рахунок податків з тих мільйонів, які легально запрацюють підприємці. У такому випадку, за словами Ігнатюка, ніякої легалайз «як в Канаді» і не потрібен.