В Україні обговорили користь канабісу та препаратів з каннабиноидами

  • 28 June 2022 14:38:26
  • Reviews: 0
  • Views: 232
  • 0

Ставлення до марихуани в усьому світі - як мінімум, до вживання в медичних цілях - поступово змінюється. Медкон дозволений в багатьох країнах Європи, в США знову заговорили про декриміналізацію конопель на федеральному рівні, а Канада в 2018 році стала другим, після Уругваю, державою з повністю легалізованим каннабісом. В Україні конопля, разом зі своїми активними речовинами - каннабиноидами, - входить в список заборонених наркотичних речовин.

Уряд поки ігнорує доведену користь канабіноїдів в лікуванні ряду захворювань, проти яких малоефективні звичні медичні препарати. Однак на петицію про легалізацію медкона, що набрала більше 25 тисяч підписів, комітет Верховної Ради з прав людини відреагував початком розробки відповідного законопроекту.

Знаком про готовність української спільноти лікарів і вчених до медичній марихуані можна вважати лекцію про канабісу на минулій в квітні VII щорічній міжнародній науковій конференції в Києві. Читав її професор кафедри психіатрії Каліфорнійського університету Ігор Куценок. Нижче ми коротко розповімо тези його виступу, але перш невелика довідка про взаємодію медичної конопель з організмом людини.

Канабіноїди, людина і закон

Активні речовини конопель взаємодіють з ендоканнабіноідной системою організму (ЕКС). Складається з ліпідів і рецепторів, розташована в різних відділах головного мозку, контролює сприйняття болю, апетит, репродуктивну і імунну функцію, передачу інформації між нейронами, короткострокову пам'ять, тонку моторику, мотивацію і систему винагороди. У марихуані більше сотні канабіноїдів, але найбільший вміст ТГК - відповідає за психотропний ефект конопель - і КБД (канабідіол), який не володіє психоактивними властивостями.

Дослідження показують різну ступінь корисності обох речовин, але більшу популярність у медичній сфері має КБД. Всесвітня організація здоров'я порахувала переконливими результати численних наукових робіт і готує проект про виключення каннабідіола зі списку 1 наркотичних речовин. Вона буде рекомендувати країнами перенести цей компонент марихуани в список 2. Тут знаходяться речовини, обіг яких потрібно контролювати, але вони мають доведену медичну ефективність. Про це ж говорив на своїй лекції професор Куценок.

Професор Куценок про вплив КБД на організм

Зміст каннабідіола в екстракті коноплі близько 40%. Існують дослідження, які доводять його знеболювальну, протизапальну, протиблювотну дію. Завдяки цьому медичний канабіс і, зокрема, екстракт з підвищеним вмістом КБД призначають для зняття побічних ефектів хіміотерапії: нудота, біль, втрата апетиту. Марихуана стимулює апетит, що робить її корисною також при розладах харчової поведінки (анорексія) і сильної втрати ваги у хворих на СНІД. Професор Куценок також розповів про вплив конопель на психічне здоров'я:

Депресія. Дослідження показали, що каннабіхромен (КБХ) і канабідіол володіють помітним антидепресивну ефектом, але зазначив, що для остаточного виведення потрібно більше досліджень.

Шизофренія. Поки істотних доказів користі марихуани для лікування цього захворювання немає, але є дослідження, які виявляють вплив ЕКС на його розвиток. Зокрема, у хворих з гострою фазою шизофренії вище концентрація речовини анандамід, який виробляє ЕКС. Учені поки не можуть зрозуміти, чому так відбувається. Також є дані з декількох досліджень, що канабідіол зменшує симптоми шизофренії. При цьому побічних ефектів у нього виявилося менше, ніж у використовуваних для цього ліків.

Соціальна фобія. Дослідження показують користь КБД для лікування цього розладу. Це великий успіх, оскільки соціальна фобія складно лікуватися звичайними лікарськими препаратами.

ПТСР. Існують докази зменшення частоти травмуючих флешбеков при прийомі марихуани. Особливість ПТСР в тому, що викликаються тригерами образи дуже яскраві та реалістичні. Людина знову переживає травмуючий досвід, не усвідомлюючи, що все відбувається в його уяві. Куценок заявив про необхідність подальших досліджень, а й наголосив на відсутності до теперішнього часу негативних ефектів від такого лікування.

Професор також розповів про користь КБД для зниження частоти нападів при епілепсії, в тому числі, у дітей. Дослідження показали, що поки це найефективніший спосіб боротьби з важкими формами захворювання. Підводячи підсумок користі канабісу, він перерахував всі захворювання і стану, коли марихуана і, зокрема, канабідіол допомагає:

  • нейропатіческая біль;
  • спастическая форма розсіяного склерозу;
  • анорексія;
  • глаукома, який не відкликається на звичайну терапію;
  • нудота і інші наслідки хіміотерапії;
  • розлади харчової поведінки;
  • тривожні розлади;
  • важкі форми епілепсії;
  • шизофренія (на підставі деяких даних).

До побічних ефектів каннабідіола Куценок відніс ймовірність негативного взаємодії з іншими препаратами, які приймає пацієнт, а також зміна ферментів печінки у деяких людей - причини цього процесу поки не достатньо вивчені. Ще одним наслідком прийому професор назвав сонливість.

Про залежність і синдром відміни

Канабідіол не викликає залежності, оскільки не володіє психоактивних ефектом. Відповідно, припинення прийому містять його ліків не викликають синдром відміни. Імовірність розвитку залежності і при вживанні марихуани досить низька - 9-10%. Для порівняння, у алкоголю вона становить 15%, у нікотину - 32%. Синдром відміни при припиненні споживання конопель проходить в досить легкій формі. Основні її прояви - безсоння і дратівливість.

Як вживати канабіс з медичної точки зору

Лікарі вважають куріння марихуани самим невідповідним способом отримання терапевтичного ефекту. Головна проблема - відсутність чіткої дозування діючої речовини і шкідливий для легенів процес горіння. В якості альтернативи пропонується використовувати вапорайзер, який нагріває листя до потрібної температури. Кожен вдих в такому випадку дасть необхідну кількість корисних речовин.

Також існують препарати на основі конопель. Частина з них містить синтетичні аналоги ТГК, які не поступаються за ефективністю рослинному. Ці препарати в першу чергу призначають в США раковим хворим і людям з ВІЛ. Ще одні ліки на основі канабісу має форму спрею, використовується для знеболення та зняття спазмів у людей з розсіяним склерозом.