Історія Вирощування конопель
Ломка стереотипів - рух вперед
Як говорили древні і перефразують сучасні мудреці і філософи - нічого немає більш постійного в цьому житті, ніж постійні зміни. Все тече, все змінюється - вираз, яке нам залишили грецькі мислителі підтверджується на практиці протягом тисячоліть.
Здавалося б: як тільки в суспільстві однієї країни або більшості країн світу перемагає і превалює точка зору по відношенню до будь-якого питання, практично відразу або через невеликий часовий проміжок, у багатьох думаючих людей починають виникати справедливі запитання і аргументовані заперечення, що ставлять під сумнів непогрішність вжитих заходів. А з часом, ці заперечення поступово починають підтверджуватися і науковими дослідженнями, які доводять правоту людей, що шукають відповіді на поставлені питання. Це в повній мірі стосується вирощування конопель і застосування її в різних сферах життя, в тому числі і медицині.
Світові тенденції легалізації медичної конопель
Ще однією країною, яка недавно легалізувала вирощування і вживання марихуани, в тому числі і в медичних цілях, є Канада. Закон вступає в чинності 17 жовтня 2018 року. Цей факт - революційний крок канадського уряду, який доводить, що світовий тренд набирає обертів, які можуть тільки прискорюватися і розширюватися, захоплюючи в свою орбіту все більше країн, уряди яких готові легалізувати коноплю. Так, наприклад, зовсім недавно, у вересні цього року парламент Грузії прийняв закон про легалізацію вирощування і зберігання канабісу, в тому числі і медичних цілях. Процес пішов, його вже не зупинити, кількість країн, легалізувати марихуану, без сумніву, з кожним роком буде тільки збільшуватися.
Крім цього, слід зазначити, що культивування конопель технічних і медичних сортів підтримується на рівні Організації Об'єднаних Націй. У Декларації стратегічного розвитку світового сільського господарства окремий пункт присвячений відродженню і розвитку коноплярства, особливо в тих країнах, які в минулому мали величезний досвід в цій галузі сільського господарства. Україна сміливо можна зарахувати до ряду таких країн.
У Декларації особливо підкреслюється, що ця культура має величезний потенціал як в промисловому, так і в терапевтичному застосуванні, не кажучи вже про те, що для сільськогосподарських виробників вирощування конопель є дуже вигідною справою, завдяки її високій рентабельності, постійно зростаючому попиту і розширення ринку.
Відродження коноплярства набирає обертів
Першим важливим кроком по відродженню українського коноплярства стала легалізація в 2011 році Всеукраїнської громадської організації «Українська технічна конопля». Тим самим держава на офіційному рівні визнав, що вирощування технічних конопель з метою застосування її в промисловості, а також в харчовому виробництві є законним. Таким чином, починаючи з весни 2012 року сільськогосподарські виробники без будь-яких обмежень можуть вирощувати коноплю, яка містить допустимий вміст канабіноїдів.
Однак, як і у всякій справі, яке ще тільки починає розвиватися, існує багато перешкод у вигляді великої забюрократизованість, часом безглуздих інструкцій і заборон, які діють ще з кінця вісімдесятих років минулого століття, коли під загальну гребінку боротьби з пияцтвом і наркоманією, Коноплярства як галузь сільського господарства була практично знищена.
Порівняно недавно, в 2012 році, фермери, які займаються вирощуванням конопель домоглися скасування положення про те, що потрібно обов'язково наймати охорону полів, засіяних коноплями, що значно знижувало рівень доходів.
Фермерське господарство, яке спеціалізується на Коноплярства
Серед багатьох сільськогосподарських виробників, які займаються культивуванням конопель можна відзначити фермерське господарство «Кравець О.П.», яке успішно займається перспективною галуззю. Площі на яких вирощується конопля, розміщені в двох областях - Вінницькій і Київській.
Вперше поле з коноплею, керівник господарства Володимир Якимчук зважився засіяти шість років тому, в 2012 році. У той час ринок коноплярства в Україні був дуже невеликий, коноплю вирощувало кілька компаній, серед них: Харківський канатний завод, компанія Linen of Desna і «Агро-Ханф». За словами підприємця, він зважився на інвестиції, оскільки розраховував, що український ринок конопель з кожним роком буде набирати обертів, активно розвиватися і не прогадав.
У 2013 році було скасовано обмеження, яке передбачало, що поля, на яких вирощується конопля, повинні були розміщуватися не ближче одного кілометра від населеного пункту, дороги або лісу, а також не ближче, ніж за 3 кілометри від державного кордону. Такі жорсткі обмеження призводили до того, що на 90 відсотках території України було неможливо знайти підходящу ділянку. Цей факт істотно гальмував розвиток українського коноплярства. Скасування обмежень по розташуванню полів відразу вдвічі збільшила прибутковість бізнесу.
Спеціалізація господарства «Кравець О. П.»
Основною статтею доходу фермерського господарства «Кравець О. П.» є торгівля насінням. Більше половини зібраного врожаю експортується за кордон, де дуже цінують українське насіння. Серед країн в які вони експортуються:
- Сполучені Штати;
- Китай;
- Італія;
- Латвія;
- Естонія;
- Литва.
Як відомо, конопляне насіння є джерелом важливих для здоров'я людини вітамінів і макро- і мікроелементів. З них роблять цілющі настої, відвари, спиртові настоянки та мазі, які застосовують для лікування широкого спектру захворювань. Крім цього, насіння конопель містять жирні амінокислоти Омега 6 і Омега 3 в співвідношенні один до трьох, яке є найбільш оптимальним для засвоєння людським організмом.
Потужний старт для розвитку коноплярства
За даними глави асоціації «Українська технічна конопля» Олександра Ігнатюка, Україна тільки на початку шляху з розвитку коноплярства. Але цей факт зовсім не завадив опинитися на другому місці після Франції за обсягами виробництва в Європі. Цілком можливо, що якщо і надалі збережеться тенденція подвоєння площі конопляних полів, Україна в найближчому майбутньому може стати лідером на європейському континенті.